Posílení​ ​imunity​ ​–​ ​jak​ o​chránit​ ​své​ ​zdraví?

Během zimního období bývá organismus náchylnější k různým onemocněním. Jeden týden nás trápí rýma, další nepříjemný kašel a někdy nás na pár dní odrovná chřipka. Příčinou bývá oslabený imunitní systém, který nepracuje tak, jak by v ideálním případě měl. Nejlepší obranou proti nemocem je přitom právě silný imunitní systém. Jak toho docílit?

POZOR, RECENZE! Seřadila jsem 5 nejsilnějších doplňků pro podporu slabé imunity. Každý jsem sama vyzkoušela a ohodnotila. 

Imunita – co to je, jak nás chrání a jak funguje?

Nejprve si řekněme pár slov o tom, co imunita je a jak funguje. Imunita je důležitá pro obranu před “útokem” cizorodých (bakterie, viry ) a nebezpečných látek (prach, pyl) ale i pozměněnými vlastními látkami (zápaly v těle).

Imunitu však oslabuje nejen okolní prostředí, ale i náš vlastní životní styl, v němž velmi často chybí dostatek pohybu, vitamíny a minerály, a naopak přebývá nezdravý jídelníček s nadmírou cukrů a tuků a samozřejmě stres.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Imunita je definována jako schopnost zachování neporušenosti, integrity vnitřního prostředí organismu, a tím genetické identity jedince. Unikátnost, jedinečnost organismu je dána specifickými konfiguracemi molekul na površích buněk a molekulární skladbou mezibuněčné hmoty, které jsou geneticky podmíněny a které jsou charakteristické pro každého jednotlivce a odlišují jej od jiného.z lékařského hlediska je definice imunity poněkud “složitá”

Jednoduše řečeno, imunita je složitý systém chránící organismus proti všemu cizímu. Je to obranyschopný systém proti patogenním látkám vyvolávající nemoci (např. parazité, viry, bakterie apod.). Imunita má dvě složky – vrozenou a získanou (adaptivní). Vrozenou imunitu získává dítě od matky, adaptivní získává v průběhu života při kontaktu s antigenem.

VÍTE, ŽE nejslabší imunitu mívají malé děti, u kterých se imunita teprve vyvíjí a senioři, u nichž je imunita oslabená pokročilým věkem?

imunita dětí

Nejslabší imunitu mají novorozeňata a senioři

Oslabená imunita – příčiny

Pokud dospělý člověk žije zdravě (tzn. že dodržuje zásady zdravé a vyvážené stravy a pravidelně sportuje), jeho imunitní systém funguje správně. Hůře jsou na tom lidé bez pohybu, se špatným jídelníčkem, stresovým povoláním a extrémní fyzickou zátěží. Negativní vliv na celkové zdraví má také znečištěné životní prostředí.

Nejčastější příčiny oslabené imunity:

  • nedostatek pohybu
  • špatná životospráva (nedostatek vitamínů a minerálů, nadbytek tuků a cukrů)
  • stres, podrážděnost, agresivita, lhostejnost, deprese, únava a žádná energie apod.
  • znečištěné okolní životní prostředí
  • léky (antibiotika, antivirotika, cytostatika, atd.)
  • vážné nemoci (AIDS, HIV virus, cukrovka, chronický únavový syndrom, rakovina, leukémie, atd.)

JAK FUNGUJE IMUNITA? Podívejte se na video!

Bylinky pomáhají posilovat imunitu. Které to jsou?

Významným pomocníkem při posilování imunity jsou čerstvé bylinky. Bylinky obsahují pro zdraví významné látky, které pomáhají očistit organismus od škodlivých látek. Podívejme se na ty nejznámější a nejdostupnější z nich.

Třapatka nachová je známější pod cizokrajně znějícím názvem Echinacea. Posiluje imunitu a pomáhá tak při obvyklých nemocech z nachlazení a chřipek. Jejích účinků se využívá i při léčbě rakoviny.

TIP NA ČLÁNEK:

9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

Česnek, cibule a křen jsou skvělými pomocníky při dochucování pokrmů. Jídlům dodávají specifickou a velmi výraznou chuť. Navíc obsahují důležité vitamíny a minerály a působí jako přírodní antibiotika. Jsou vhodné jako prevence i doplněk léčby, kdy likvidují nežádoucí mikroorganismy – bakterie, plísně i viry.

Šípek je jedinečným zdrojem vitamínu C, který je pro silnou imunitu velmi důležitý. Při léčbě nachlazení i chřipky je šípkový čaj či sirup účinným pomocníkem. Popíjet je však můžete i jako zdraví a podporovat tak svůj imunitní systém.

Kopřiva dvoudomá bývá součástí detoxikačních nápojů a kůr. Obsahuje vitamín C, vitamíny B1 a B6, chlorofyl, třísloviny, kyselinu mravenčí, serotonin (hormon štěstí) a další neméně významné látky. Kopřiva a z ní vyrobené produkty pomáhají detoxikovat tělo a posilovat tak imunitu. Připravit z ní lze i “špenát” či vynikající polévku plnou vitamínů.

KOPŘIVY NEJSOU PLEVEL! Naučte si kopřivy zpracovat chutně a prospějte tak svému zdraví. Pomůže vám článek Jaro v kuchyni: Kopřivy na talíři aneb plevel v roli zeleniny.

Kopřiva posiluje imunitu a chrání zdraví

Šalvěj, meduňka a máta jsou bylinkami, z nichž lze připravit čaje urychlující léčbu nachlazení, angíny i chřipky. Umírněné užívání těchto bylinek je však dobrým preventivní krokem, které ničí nemoc již v jeho zárodku.

Medvědí česnek nemá s česnekem nic společného kromě velmi podobné chuti. Použít jej lze tedy velmi podobně. Pomazánka s medvědím česnekem je nejen chutná, ale také zažene onemocnění horních dýchacích cest.

Rakytník řašetlákový obsahuje až neuvěřitelné množství vitamínu C, antioxidanty a další významné látky. Při posilování imunity hraje významnou roli. Nejlepší je v tomto případě rakytníkový sirup, které lze bez obav podávat i dětem.

ČTĚTE TAKÉ: Silná imunita vyžaduje některé nutriční látky. Zde je 8 hlavních a zdroje v potravinách, které již dobře znáte

Hlíva ústřičná na posílení imunity – elixír mládí

Nejen bylinky mají vliv na posílení imunity. S oslabenou imunitou a civilizačními chorobami si dokáže poradit houba hlíva ústřičná. Jak je to možné? Hlíva ústřičná je považována za jednu z nejzdravějších hub na světě. Obsahuje vitamín C, D a K a vitamíny skupiny B (B-komplex), zinek, draslík, selen, bílkoviny, mastné kyseliny a dokonce i vlákninu.

Hlíva ústřičná je opravdu nevšední houbou. Přitom se nejedná o nic zvláštního. Roste i u nás. Má ráda chladnější počasí, a proto roste na podzim. Pokud chcete jít na jistotu a procházka lesem vás neláká, stačí navštívit nejbližší obchod. Hlíva ústřičná se pěstuje a prodává ve velkém, a tak ji lze sehnat v každém větším obchodě.

Jak hlíva ústřičná pomáhá?

  • regeneruje játra a brání jejich přetučnění
  • snižuje hladinu tuků a cholesterolu v krvi
  • reguluje krevní tlak
  • snižuje poškození cév
  • má pozitivní vliv na srdce
  • posiluje imunitu
  • podle vědeckých poznatků potlačuje výskyt rakoviny

Hlíva ústřičná – nejsledovanější houba na světě

VÍTE, ŽE houby využívali Egypťané již 3000 let př.n.l.? Považovali je za posvátné potraviny, které prodlužují život. Také v jihozápadní Asii byly houby součástí tradičních léků. Houby obsahují minimum tuků a cukrů, jsou přitom energeticky vydatné a obsahují vitamíny, minerály, vlákninu a aminokyseliny.

5 tipů, jak posílit imunitu zdravě a bez tablet

  1. Jezte zdravě a dbejte na pestrý jídelníček. Vyvážený jídelníček plný zdravých a čerstvých potravin je nejlepším zdrojem zdraví prospěšných látek. Nezapomínejte na zeleninu, ovoce a bylinky.
  2. Buďte pozitivní a smějte se. Psychická pohoda je pro dobré zdraví zásadní. Myslete na hezké věci a zkuste se zasmát jen tak. S lepší náladou se proti nemocem bojuje lépe.
  3. Hýbejte se. Zdravý pohyb svědčí nejen linii, ale i imunitnímu systému. Nejlépe působí pohyb na čerstvém vzduchu, díky kterému se tělo daleko lépe vypořádá s různými viry a bakteriemi.
  4. Choďte do sauny 1x týdně. Sauna má na imunitní systém prokazatelný vliv. Aby mělo saunování opravdový smysl, je nutné chodit pravidelně 1-2x týdně.
  5. Pijte pitnou vodu a nepijte rum. Aby organismus fungoval, potřebuje dostatek tekutin. Nejlépe poslouží čistá voda, zeleninové šťávy, minerální vody a zelené čaje. Naopak alkohol a káva organismu příliš nesvědčí.

Imunitní systém dokáže být velmi silný. Musíme se však o něj pečlivě starat. Sám o sobě bojovat se škodlivými látkami nedokáže. Dejte na naše tipy a rady. Odměnou vám bude pevné zdraví a bacily vás budou míjet velkým obloukem.

DÁLE ČTĚTE: Co přesně potřebuje tělo přijmout, aby posilnilo imunitu?  

5/5 - (5 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..