Na jednu stranu představuje slunce a jeho hřejivé paprsky ohromný dar, na druhou stranu nám může způsobit nemalé problémy. Nejčastěji na jaře a v létě, když slunce pálí nejvíce, se stále víc lidí potýká se svědivými pupínky na pokožce. Příčinou nepříjemných potíží může být nestandardní reakce organismu na sluneční záření – alergie na slunce.
Jenom v České republice sluneční alergií trpí 10 až 20 % celé populace bez ohledu na věk a pohlaví. Často alergie na slunce trápí mladé ženy ve věku od 20 do 30 let. Neobvyklé nejsou potíže ani u malých dětí, které se na sluníčku pohybují stále méně. Za zvýšenou citlivostí na slunce s největší pravděpodobností stojí agresivnější sluneční paprsky v důsledku oslabené ozonové vrstvy.
Lidé trpící alergií na slunce se musí chránit daleko pečlivěji, jinak se svědivých pupínky a vyrážek nezbaví od jara do konce léta
Obsah článku:
Alergie na slunce není pravá alergie
Ve skutečnosti alergie na sluneční záření není skutečnou alergií. Při pravé alergii si postižený organismus vyrábí větší množství protilátek (IgE), než opravdu potřebuje. Společně s alergenem pak způsobují nepřiměřenou reakci imunitního systému. V případě slunce však ke vzniku potíží dochází trochu jinak.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Potíže vznikají okamžitě nebo krátce po dopadu slunečních paprsků na lidskou pokožku, které u citlivějších osob vyvolají vznik látek způsobujících viditelné změny na pokožce (např. svědivé pupínky, ekzémy, vyrážky). Na první pohled projevy sluneční alergie připomínají typickou alergickou reakci, proto se mezi lidmi ujalo označení alergie na slunce. Správně by se mělo používat označení solární ekzém.
Kde se vůbec sluneční alergie bere, a proč jí trpí stále více lidí po celém světě? Příčinu hledejme v oslabené ozonové vrstvě, která se zvýšenou sluneční aktivitu stojí za stále agresivnějšími slunečními paprsky. Ano, také za tento problém si lidé mohou sami svým lehkomyslným postojem k životním prostředí.
Prožitek z vysněné dovolené u moře může překazit sluneční alergie
Jak vypadá alergie na slunce?
Alergie na slunce se projevuje viditelnými změnami na pokožce na místech, která jsou slunečním paprskům vystavena nejvíce. Jedná se o krk, ramena, dekolt, paže, nohy a nárty. Minimálně bývá postižen obličej, který je slunci vystaven po celý rok. Projevy se ale mohou objevit po celém těle například při prvním opalování.
Pokožka pálí, svědí a na dotek je velice citlivá
Na postižených místech se vytváří menší pupínky či vyrážky na větších souvislých plochách, místa jsou zarudlá a především strašně svědí. V horších případech mohou pupínky mokvat. Odolat nutkání poškrábat se, je v případě alergie na sluneční záření velmi těžké.
U každého pacienta může alergie na slunce vypadat jinak. U většiny lidí citlivých na slunce potíže s alergií odezní v průběhu jara hned poté, co si jejich pokožka na sluneční paprsky zase přivykne. Existují však i lidé, které potíže se zvýšenou citlivostí na slunko trápí po celé jarní a letní období. Sluníčko jim bohužel nedělá dobře a sen o atraktivní opálené pokožce zmizí v dáli.
TIP: 100% přírodní opalovací krém pro extrémně citlivou pleť. Na rozdíl od běžných opalovacích krémů bez chemických filtrů, nanotechnologií, umělých vůní a derivátů z ropy.
Příznaky alergie na slunce:
- zarudlá pokožka
- pupínky, vyrážky, puchýřky, zduřeniny
- svědivá až bolestivá pokožka
- mokvající puchýřky
- červené, flekaté mapy na pokožce
- puchýřnatá dermatitida
Prvním paprskům se vystavujte velmi opatrně a pokožku navykejte postupně. Na jaře bývají sluneční paprsky nejvíce agresivní.
4 typy alergie na slunce
Existují čtyři typy sluneční alergie. Vyznačují se podobným projevy v podobě zarudlých a svědivých míst. Odlišná bývají příčiny a míra intenzity projevů.
-
Primární světelná kopřivka
Na pokožce se téměř ihned po vystavení pokožky slunci objeví zarudlé pupínky i celé plochy připomínají kopřivku. Postižená místa nepříjemně svědí, ale po odchodu ze slunce do stínu postupně zmizí.
-
Polymorfní světelná erupce
Jedná se o tzv. oddálený typ přecitlivělosti a objevuje se na jaře společně s prvním sluníčkem. Tento typ nejčastěji postihuje mladé ženy mezi 20 a 30 rokem. Zhruba 24 až 96 hodin po slunění (opalování) se na pokožce objeví pupínky, puchýřky či vyrážka. V tomto případě se pokožka slunečnímu záření ve většině případech postupně přizpůsobí a příznaky samy odezní.
-
Fotosenzibilizace
Tento typ sluneční alergie způsobuje kombinace slunečního záření a užívání některých léků a jiných látek (např. teracykliny, chinin, antirevmatika, antidiabetika, umělá sladidla, parfémy, přípravky obsahující dehet, sluneční filtry a další). Pod vlivem slunečních paprsků se mění a jsou schopné vyvolat alergickou reakci v podobě kožních projevů.
-
Fotosenzitiva
Fotosenzitiva neboli přecitlivělost na oslunění může být jedním z příznaků jiného onemocnění. U mladších žen může jít o systémové autoimunní onemocnění lupus. U dětí pak může jít o vzácné dědičné onemocnění erytropoetická protoprofyrie, kdy se citlivost na slunce projevuje postižením jater. U mužů hrozí porfyria tarda, což je vážné postižení jater, nervů a očí.
Dermatoložka Alena Machovcová z Dermatovenerologického oddělení Fakultní nemocnice v Motole varuje: (Zdroj: Alergie na slunce se může týkat každého z nás)
Situaci zhoršují užívané léky jako antibiotika, antidiabetika, cytostatika, diuretika, statiny, antidepresiva (včetně těch přírodních s třezalkou), ale i hormonální antikoncepce či léky proti bolesti (ibuprofen). Reakci vyvolávají i potraviny jako citrusové plody, karotka, celer, petržel, pastiňák a fíky. Někdy i umělá sladidla či kosmetika obsahující bergamonový, levandulový či citrusový olej.
Mít sexy opálenou pokožku je letní sen všech žen. Pokud si však všimnete svědivých pupínků, od sluníčka si raději odpočiňte.
Co na alergii na slunce?
V případě, že si všimnete, že vaše pokožka na první jarní sluneční paprsky reaguje jinak než obvykle, je potřeba ji mnohem lépe chránit. Vyhýbat se sluníčku je nesmysl, protože to prostě nelze. Základem ochrany pokožky před alergií na sluneční záření je kombinace preventivních opatření a pozvolného přivykání slunečním paprskům.
To znamená, že první dny nestrávíte na sluníčku po celý den, ale dobu strávenou na slunci budete postupně navyšovat. První den postačí 20 minut, druhý den 30 minut a takto přidávejte další a další minuty. Pokožka si zvykne a alergické projevy brzy odezní. Při pobytu venku nezapomeňte na vhodné oblečení, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Samozřejmosti by měl být zvýšený příjem tekutin.
Mezi preventivní opatření patří používání vhodné sluneční kosmetiky, která by měla zahrnovat nejen opalovací krém, ale také péči po opalování. Například značka Eucerin má přípravky, které jsou přímo určené pro pokožku se sklonem ke sluneční alergii. Do svého jídelníčku můžete také zařadit vitamíny, minerály a antioxidanty, které chrání pokožku před poškozením. Je to zejména beta-karoten, vitamín C a E, selen a lykopeny.
Přípravky Eucerin proti sluneční alergii – opalovací krém s UV 50 a péče po opalování
Další značkou, která se zaměřuje na kosmetiku na sluneční alergii je značka Ladival. V její nabídce najdete jak opalovací krémy, tak krémy po opalování, tyčinky na rty i přípravky určené pro citlivou pokožku dětí. Pro osoby s alergickou pokožku je určeno opalovací mléko Ladival OF30 gel alergická kůže.
Přípravek Ladival Protect&Bronz vedle ochrany pokožky před sluneční alergií obsahuje přirozený zesilovač zhnědnutí pokožky
Dermatoložka Alena Machovcová dodává:
V prevenci proti sluneční alergii je pak velmi důležité používání vhodných opalovacích přípravků. Výborné je používat krém s fyzikálním filtrem, který škodlivé UV záření rozptyluje a nedovolí mu proniknout do pokožky. Ideálně s faktorem 30 nebo vyšším, tj. 50+. Abychom dosáhli maximální ochrany, doporučuje se nanést ochranný přípravek na kůži minimálně 20 minut před tím, než vůbec půjdeme ven na slunce a do vody.
Základem vaší ochrany bude pokrývka hlavy, brýle a krém s co nejvyšším faktorem.
LZE PŘI PŘIVYKÁNÍ KŮŽE NA SLUNCE NAVŠTĚVOVAT SOLÁRIUM? Většina odborníků se přiklání k názoru, že solárium pokožku na slunce nepřipraví. Získané umělé opálení pouze klame. Pozitivní vliv, ale bohužel bez efektu opálení, má světelná kůra pomocí UV lampy.
Tipy, jak reagovat na první projevy sluneční alergie
Alergie na slunce se nevyhýbá nikomu. Častěji jsou postiženi osoby se světlou pokožkou, jejichž bývá citlivější a spíše se spálí než opálí. Sluneční alergie se však může objevit také u osob, které nikdy žádné problémy neměly a opalují se snadno. Pokud si všimnete pupínků vznikajících na pokožce po opalování, držte se našich rad.
- Omezte pobyt na přímém sluníčku. Přikryjte se ručníkem, schovejte se pod ručník nebo si oblékněte vzdušné oblečení.
- Ještě jednou připomínáme sluneční brýle a pokrývku hlavy.
- Postiženou pokožku je vhodné zchladit studenými obklady, který sníží svědění. Pomáhají přípravky obsahují aloe vera, měsíčku lékařského, bambuckého másla či soli z Mrtvého moře.
- Pokožku ošetřete vhodným krémem na opalování. Ideální je takový krém, který je určený pro citlivou pokožku nebo přímo na sluneční alergii.
- V případě silnějších projevů ošetřete mokvajícím pupínky neparfemovaným dětským pudrem. Po zaschnutí pokožku můžete pokožku promazat zklidňujícím přípravkem. Oblíbený je například Panthenol či Bepanthen.
- Prudší alergickou reakcí zmírní volně prodejné léky na alergie antihistaminika (např. Zodac, Lotanax, Clarityn, Zyrtec).
- Pozor si dávejte na koupání v moři. Slaná voda bude štípat.
- Jezte více ovoce a zeleniny, která obsahuje beta-karoten. Užívat můžete i potravinové doplňky.
VÍTE, ŽE PŘI OPALOVÁNÍ NENÍ VHODNÉ JÍST CITRUSY, FÍKY A CELER? Tyto potraviny nemají se sluníčkem příliš dobrý vztah a jejich konzumace může projevy alergie na slunce zvýšit.
Při kožních problémech, mezi které sluneční alergie patří, velkou roli hraje také střevo důležité nejen pro trávení ale i silný imunitní systém. Pomoci tedy může i úprava jídelníčku. Blahodárné účinky má například listová zelenina jako špenát, kapusta či hlávkové zelí.
Pozitivní vliv i na stav kůže mají také ořechy, oves, sója, lněná semínka a kakao. Doporučovaný vitamín C obsahují papriky, vitamín E zase najdete v rostlinných olejích. V létě bychom neměli zapomínat ani na ryby a mořské plody. Pozor, i ryby mohou být silným alergenem.
Kapusta a další listová zelenina by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku
Všeho s mírou a to i sluníčka
Když se po zimě objeví první hřejivé paprsky, mívám pocit, jako kdyby do mě někdo nalil hektolitry energie. Je to tak moc příjemné. Jakkoliv je první slunce příjemné, je zároveň záludné až agresivní.
Patříte-li mezi příznivce letního opálení, jděte na to postupně. Chraňte svou pokožku nejen před sluneční alergií. Odměnou vám bude krásná, zdravá a dlouho opálená pokožka. Užívejte si léto, které se nám letos opravdu vyvedlo 🙂
DÁLE ČTĚTE: V létě je všude kolem taky hodně pylu. Naučte se omezit výskyt pylu kolem sebe díky bbabským radám.