V minulém díle jsme se zabývali alergiemi obecně. Dozvěděli jste se co alergie jsou, jak toto nepříjemné onemocnění vzniká a jak se ho zbavit.
Vysvětlila jsem vám, že alergenem může být téměř cokoli a druhů alergií je tedy nespočet. Kéž by to bylo alespoň o trochu jednodušší a všechny by se projevovaly i léčily stejně.
Chcete se té vaší dostat na kobylku? Sepsala jsem pro vás 20 nejčastějších druhů alergií a jak se proti nim bránit.
Obsah článku:
20 nejčastějších druhů alergií:
Pojďme se pěkně popořádku blíže podívat na každou z 20 nejběžnějších alergií. Zaměřila jsem se především na konkrétní projevy, koho nejčastěji postihuje, jak se alergenu vyhýbat a jak danou alergii léčit.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
- alergie na alkohol
- alergie na antibiotika/penicilin
- alergie na chlad
- alergie na jod
- alergie na histamin
- alergie na kosmetiku
- alergie na lepek
- alergie na léky
- alergie na marihuanu
- alergie na mléko/laktózu
- alergie na peří
- alergie na plísně
- alergie na potraviny
- alergie na pyl
- alergie na slunce
- alergie na sperma
- alergie na roztoče/prach
- alergie na ryby
- alergie na včelí bodnutí (obecně na hmyzí bodnutí)
- alergie na zvířata (zejména na kočky a psy)
- vodní alergie
VIDEO: Které alergie jsou nejpodivnější?
1. Alergie na alkohol a přísady v něm
Vyrážka, brnění v ústech nebo horší dýchání po sklenici vína nebo piva může značit vzácnou alergii na alkohol. Už 1 ml čistého alkoholu může vyvolat bolestivou křeč v oblasti břicha či dokonce život ohrožující anafylaktický šok. Některé alergické nemoci může alkohol také zhoršovat, aniž by je přímo spouštěl.
Pokud jste na alkohol skutečně alergičtí, je nutné se mu důsledně vyhýbat nejen v nápojích ale třeba i cukroví, marinádách nebo přezrálém ovoci.
Častěji než samotný alkohol jsou spouštěčem různé látky v alkoholickém nápoji obsažené. Alergii vám tedy může vyvolávat pouze určitý druh. Alkoholu se v tomto případě vzdát úplně nemusíte – stačí najít ten, který vám nevadí.
Například u piva a vína obecně alergenem zpravidla bývá histamin nebo siřičitany. V červeném víně bývá siřičitanů zpravidla méně než v bílém. Ve červeném víně však najdeme zase alergen LPT. V pivě alergenem bývá nejčastěji pšenice či kvasnice.
Je důležité rozlišit také to, zda máte opravdovou alergii na alkohol (reagujete už na stopové množství alkoholu) nebo intoleranci (alkohol pít můžete, ale po nějaké době se objeví vedlejší účinky často připomínající kocovinu).
Při alergii na alkohol si dobře rozmyslete, s čím si připijete
Projevy alergie na alkohol:
- brnění v ústech
- kopřivka
- otoky jazyka, rtů, hrdla
- problémy s dýcháním
- anafylaktický šok
- červené tváře
- bolesti hlavy, zvracení, nevolnost
- vyrážka
- zrychlený tep
LÉČBA ALERGIE NA ALKOHOL: Nejúčinnější léčbou alergie na alkohol je abstinence, omezení alkoholu nebo zdržení se toho typu alkoholu, který vám nedělá dobře.
Při alergii na alkohol může pomoct nanesení studené vody nebo mléka na postižené místo. Zhoršení stavu byste měli vždy oznámit lékaři. Pro léčbu se nejčastěji užívají antihistaminika, jako je například Zyrtec nebo Zodac. Užívání léků společně s alkoholem však představuje velká zdravotní rizika.
2. Alergie na antibiotika (penicilin)
Nejčastějším podávaným antibiotikem je penicilin, alergické reakce jsou tedy nejčastější právě na něj a další antibiotika s podobným účinkem.
Alergickou reakci na penicilin mívá přibližně každý 10tý pacient. Jen 10 % jsou však případy pravé alergie, kdy imunitní systém proti antibiotikům tvoří protilátky. Může dojít k závažnému anafylaktickému šoku, ztrátě vědomí i životních funkcí. Vyhledejte proto vždy urychleně lékaře nebo volejte sanitku.
Projevy alergie na antibiotika:
- anafylaktický šok (u 0,01 % pacientů)
- svědění dlaní a chodidel
- zarudnutí kůže
- kopřivka
- dušnost
- porucha polykání a řeči
- nízký krevní tlak
- rychlý a nepravidelný puls
- ztráta vědomí a zástava životních funkcí
Proti podobným bakteriím jako penicilin působí také makrolidy. Je li podání antibiotika, na které je pacient alergický, nezbytně nutné a za lék neexistuje náhrada, lékař volí rizikovou metodu desenzibilizace – způsob léčby některých alergií, jehož účelem je snížit přecitlivělost na určitý alergen.
3. Alergie na chlad
Alergií na chlad, lidově chladovou kopřivkou, trpí častěji ženy. Znamená přecitlivělost na zimu, mráz nebo studenou vodu. Kopřivka se objeví během pár minut v místě podráždění a do dvou hodin zmizí. Chladovou kopřivku vyvolá nejčastěji hodnota okolo 0 °C, méně často 10 °C.
Při zimních radovánkách se nezapomínejte pořádně obléct
Nejčastější příznaky alergie na chlad:
- otoky obličeje a rukou
- zarudnutí a popraskání kůže
- kopřivka
- zmrzlina a studené nápoje mohou vyvolat otok rtů a jazyka
LÉČBA ALERGIE NA CHLAD: Alergie se léčí nejčastěji antihistaminiky podávanými především před pobytem v chladu. Pomáhají také krémy, vyhýbání se prudkým změnám teplot, ochrana rukou a obličeje před působením větru a mrazu.
4. Alergie na histamin – HIT
Histaminová intolerance podobná potravinové alergii není skutečnou alergií. Imunitní systém je zapojen pouze do symptomů, nikoli vzniku onemocnění. Závisí při ní totiž na přijatém množství potraviny. Trpí jí nejčastěji ženy středního věku. Na histamin bývají citlivější také kojenci a batolata.
TIP: Proti negativním příznakům intolerance histaminu můžete vyzkoušet histaminovou dietu, při které vyřadíte rizikové potraviny s jeho zvýšeným obsahem.
Příznaky histaminové intolerance:
- migréna, bolest hlavy
- kolika, bolesti břicha
- průjem, nadýmání
- nevolnost, zvracení
- ekzém
- kopřivka, vyrážka, zčervenání pokožky, zhoršení ekzému
- otoky sliznic (zejména nosní)
- závratě
- hypertenzní krize
- poruchy srdeční činnosti
- rýma
- astma
- zvýšená teplota
- poruchy menstruace
- neklid, úzkost, záchvat paniky, poruchy chování a spánku, nespavost, zimomřivost, snížení chuti k jídlu
TIP PRO MÍRNĚJŠÍ A SNESITELNOU MENSTRUACI:
České bylinné tobolky Proerecta WOMEN.
Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech účincích WOMEN na menstruaci, menopauzu a syndrom PMS.
PREVENCE HISTAMINOVÉ INTOLERANCE: Odborná literatura se při řazení potravin do skupiny vhodných či naopak nevhodných při histaminové intoleranci neshodují. Koncentrace histaminu v potravinách je navíc proměnná.
Jasné však je, že potraviny musí být co nejčerstvější. Nejzrádnější je na histaminové intoleranci právě její individualita. Každý musí vlastní seznam nevhodných potravin odhalit sám.
Zvýšené množství histaminu obsahují nejčastěji:
- zrající, kvašené, fermentované, kysané a kvašené potraviny (zrající sýry, zakysané mléčné výrobky, fermentované sójové výrobky, kvasnice, kysané zelí a další mléčně kvašená zelenina)
- konzervované potraviny (konzervy, ovocné přesnídávky), kompotované i zavařované
- alkohol
- hotová, průmyslově zpracovaná (chlazená a mražená) jídla
- uzené potraviny a sušené maso
- mořské ryby a plody
- rajčata, lilek, špenát, žampiony
- jahody, ananas, kiwi, banány, sušené a proslazované ovoce
- nahnědlé a přezrálé ovoce či zelenina
- kakao, čokoláda
- přídatné látky (umělá barviva, konzervanty, stabilizátory)
LÉČBA HISTAMINOVÉ INTOLERANCE: Histaminová intolerance se nejčastěji léčí nízkohistaminovou dietou. Ta bývá nejdůležitějším a často nejtěžším krokem. Zpravidla se jedná až o drastickou změnu jídelníčku. Ani kosmetické přípravky by neměly obsahovat barviva, sulfáty, benzoáty a cinnamaldehyde. Významným faktorem je i stres.
Zmírnění zdravotních následků může i Daosin (DAO), který je však pouze dočasná pomoc.
5. Alergie na kosmetiku
Alergie na kosmetiku se může projevit jen jako obyčejná vyrážka či plnou alergickou reakcí. Objevit se může po nanesení nového přípravku i po letech používání.
Kosmetické přípravky mohou zkrášlit, ale i nemile potrápit
Alergie na kosmetiku může mít tyto projevy:
- kontaktní iritační dermatitida (pálení, zarudnutí, svědění, píchání, puchýře, krvácení)
- kontaktní alergická dermatitida nejčastěji na krku, rtech, uších a očích (zarudnutí, otok, zhrubnutí, svědění, kopřivka)
PREVENCE ALERGIE NA KOSMETIKU: Hledejte kosmetické přípravky bez konzervantů a parfemačních složek. Čím méně složek výrobek obsahuje, tím menší je i pravděpodobnost reakce.
6 . Alergie na lepek a celiakie
Lepek neboli gluten je bílkovina obsažená ve 4 obilovinách ze skupiny “pšenicovitých”. Najdeme jej v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu.
S alergií na lepek si na klasickém pšeničném chlebu už nepocutnáte. Zkuste si doma upéct stejně dobrý a navíc zdravější z bezlepkové mouky
TIP PRO ZDRAVÝ JÍDELNÍČEK: Přirozeně bezlepková je i směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Zařaďte ji do denního příjmu důležitých živin beze strachu z projevů lepkové intolerance.
Jak se projevuje atopická alergie na lepek?
| Jak se projevuje imunitní nesnášenlivost lepku neboli celiakie:
|
LÉČBA CELIAKIE: Toleranci organismu na lepek u atopické alergie je možné vyvolat alergenovou vakcinací. U celiakie možnost úplného vyléčení není známa.
Léčba intolerance lepku je především v bezlepkové dietě. Mezi typicky lepkové potraviny patří zejména pšeničná, žitná, ječná a ovesná mouka, kuskus, kroupy, vločky a některé náhražky masa.
Lepek můžeme najít obvykle nejen ve všech druzích pečiva, strouhance, slaných crackrech, těstovinách ale také ve většině uzenin, instantních potravinách, dochucovadlech, cukrovinkách, jogurtech a dezertech, pivě a některých lécích.
Je nutné pečlivě číst složení potravin
Bezlepkovou dietu je riskantní byť jen výjimečně porušovat a nepoužívat ani třeba neumyté kuchyňské prkénko, na kterém si někdo krájel klasický pšeničný chleba. Pozor dejte i v restauracích, kde by při servírování bezlepkových pokrmů měli také brát zvýšené hygienické opatření.
Nekupujte výrobky, které obsahují nejasně označené škroby či pšeničné sirupy. Na trhu najdeme širokou škálu bezlepkových muk, chlebů, piva i třeba těstovin. Mezi přirozeně bezlepkové potraviny patří například brambory, rýže, pohanka, jáhly, ovoce, zelenina, houby, maso, luštěniny, ořechy a semena, vejce a mléko.
7. Alergie na léky
Prevencí alergií na léky je především neužívat žádné léky zbytečně. Až 10 % nežádoucích účinků léků způsobují alergie. Alergie se nejčastěji objevuje u antibiotik, aspirinu a podobných lécích proti bolesti a horečce, preparátů proti křečím, monoklonálních protilátek a chemoterapie. Riziko alergie stoupá, pokud je lék užíván často nebo se aplikuje na kůži či injekčně.
Mezi nejčastější příznaky alergie na léky patří:
- vyrážka, kopřivka
- svědění
- problémy s dýcháním
- otoky, zejména na obličeji
- anafylaxe
Pokud máte na léky závažnější alergickou reakci, navštivte raději alergologa. Vyšetří vás a pomůže sestavit seznam léčiv, která jsou pro vás bezpečná. Při další návštěvě lékaře, zubaře neb lékárny pak upozorňujte, na jaké léky alergií trpíte.
Jakékoli nežádoucí účinků léků byste měli konzultovat s praktickým lékařem. Při závažné anafylaktické reakci volejte záchrannou službu.
8. Alergie na marihuanu
Kromě pylu marihuany může alergii vyvolat také kouř či plísně rostoucí na konopí během skladování. Kvůli obavám z možného postihu při nelegálním užívání však alergická reakce na konopí zřejmě nebývá vždy poctivě hlášena lékaři.
Alergie na marihuanu mívá běžné alergické příznaky:
- vodnatá rýma
- zánět nosní sliznice
- kýchání
- kašlání
- kopřivka
- svědění očí
- otoky nosní sliznice
- zhoršené dýchání
9. Alergie na kravské mléko/laktózu
Jednou z nejčastějších potravinových přecitlivělostí je alergie na mléko.
Neměla by být zaměňována s laktózovou intolerancí. Ta s imunitním systémem nemá nic společného. Tito lidé postrádají laktázu, enzym štěpící mléčný cukr a nedokážou mléčné výrobky strávit. Dokáže potrápit, ale na rozdíl od alergie nehrožuje na životě.
Pozor na stopy mléka v:
- krájené uzeniny na kterých se krájí uzeniny i sýry
- některé konzervy s tuňákem, hovězí a telecí maso obsahující mléčný protein kasein
- stopy kravského mléka ve výrobcích z mléka sojového a rýžového
- mušle a jiné mořské plody, které byly při procesu výroby namáčeny v mléce
- některé léky
S alergií na mléko budete muset kravské mléko přenechat telátkům
Projevy laktózové intolerance:
|
Projevy alergie na kravské mléko:
|
PREVENCE ALERGIE NA LAKTÓZU: První a základní krok při alergii i intoleranci na mléko je společný – eliminovat kravské nebo i kozí mléko z jídelníčku a pro všechny případy sebou nosit léky.
VIDEO: Jak se projevuje alergie na mléko?
10. Alergie na peří
Pravá alergie na peří je velmi vzácná. Peří však působí jako magnet na prachové částice a různé plísně. Mezi ptáky, jejichž peří vyvolává alergii patří zejména husa, kuře, kachna, kanárek, papoušek a krůta.
Projevy alergie na peří:
- ekzém, kopřivka, otoky
- kýchání
- slzení
- svědění v nose
- alergická rýma
Alergie se může projevit při styku s bytovými doplňků a duchen z peří i domácími opeřenci. Peří, které najdete v lese nebo na ulici, kvůli riziku přenosu nemocí raději nesbírejte.
11. Alergie na plísně
Alergiky nejčastěji dráždí plísně vláknité. Ty mají stejně jako ostatní houby rády vlhko a teplo. Projevy alergií na plísně se obvykle zhoršují ve vlhkém počasí.
Jak se alergie na plísně nejčastěji projevuje?
- dýchací problémy (rýma, kašel, dušnost a tlak na hrudi)
- kýchání
- svědění nosu, rtů a v puse
- pálení, zarudnutí a slzení očí
- astma
PREVENCE PLÍSŇOVÉ ALERGIE: Nejdůležitější je důkladný úklid domova. Plísně se rády skrývají v těžko přístupných místech rozích, za nábytkem, pod koberci a pod tapetami. Snižte vlhkost domácnosti častým větráním, dostatečným topením či odvlhčovačem na 60 %. Po příchodu domů si můžete umýt vlasy a snadno se tak zbavit plísňových spor, které se do nich nasbíraly během dne.
Vysoké koncentrace plísní v ovzduší sleduje Pylová informační služba. Nechte si předpověď zasílat SMS, emailem nebo ji sledujte pomocí aplikace do chytrého telefonu. Vyhýbejte se seníkům, polím s neposečeným obilím, kompostům, spadanému listí a mrtvým stromům.
12. Alergie na potraviny
Mezi nejběžnější potravinové alergie patří patří alergie na mléko, vajíčka, měkkýše, oříšky, pšenici a soju. Vzácně mohou alergie způsobovat i jakékoli jiné potraviny, jako je například cukr, med, červené maso, jahody, ananas, houby, avokádo či sušené ovoce a zelenina.
Objevit se může na sebemenší množství určité potraviny v jakémkoli věku. Častá bývá alergie na více než jednu potravinu či “zkřížená reaktivita” při které organismus přehnaně reaguje na dva podobné proteiny (například pyl ambrozie a meloun). Alergická reakce se obvykle objeví do minut od konzumace potraviny, někdy však až po několika hodinách.
S potravinovou alergií se mějte napozoru zejména v restauracích a na návštěvách
Typické příznaky potravinové alergie:
- červená svědivá vyrážka
- kopřivka
- ucpaný nebo svědivý nos, kýchání
- slzení očí štípání očí
- zvracení, průjem, bolesti břicha
- otok rtu, jazyka nebo patra
- anafylaktický šok (předzvěstí bývá chrapot, sípání, potíže s dýcháním a mravenčení končetin či obličeje)
Potravinová alergie neboli přecitlivělost bývá často zaměňována s potravinovou intolerancí čili nesnášenlivostí. Příznaky se často shodují – průjem, nevolnost, zvracení, bolest břicha. Intolerance však není tolik nebezpečná a zpravidla je pro její vyvolání potřeba větší množství potraviny. Intolerance na rozdíl od alergie nemá imunitní podklad, ale nemocnému chybí enzym pro trávení daného pokrmu.
PREVENCE POTRAVINOVÉ ALERGIE: Zásadní je důsledně se nebezpečné potravině vyhýbat. Potravinové alergie se sice zcela vyléčit nedají, návštěvu lékaře však neodkládejte. Vaši přecitlivělost potvrdí a předepíše nejlepší léčbu.
Užívat můžete například antihistaminika zmírňující nepříjemné reakce. Komu hrozí anafylaktický šok, měl by u sebe vždy nosit injekci s adrenalinem pro případný nechtěný kontakt s nebezpečnou potravinou (nebezpečí hrozí zejména při stravování se v restauracích apod.).
13. Alergie na pyl
Alergii na pyl vám potvrdí alergolog. Nejprve si s vámi krátce popovídá aby zjistil, v jakém prostředí žijete a jaké alergie mají členové vaší rodiny, vyšetří vám dech a plíce, provede kožní testy (obvykle aplikuje kapky podezřelých alergenů na předloktí) a k přesnějšímu stanovení možná provede také krevní testy.
Malá pylová zrníčka vzduchem překonají i několikakilometrové vzdálenosti
Nejčastější projevy alergie na pyl jsou:
- rýma, kýchání, otoky, problémy s dýcháním
- svědění nosu, úst, krku nebo uší
- zánět očí, zčervenání a slzení
- ekzém
- astma
- bolest hlavy
- spánkové potíže a pocit únavy
VIDEO: Jaká jsou řešení alergie na pyl?
LÉČBA PYLOVÉ ALERGIE: Prvním krokem léčby je omezení nebo v ideálním případě úplné vyhnutí se alergenu. Pomoci mohou například i protipylové sítě do oken.
Druhým jsou vhodné léky (antihistaminika, léky uvolňující průdušky při astmatických záchvatech, kortikosteroidy, antileukotrieny nebo moderní antihistaminika s imunomodulačním účinkem). Třetím krokem pak může být imunoterapie alergenovými vakcínami která trvá 2 až 5 let.
14. Alergie na slunce
Zvýšená sluneční aktivita a výrazné oslabení ozonové vrstvy má na svědomí mimo jiné také častější sluneční alergie. Nejzrádnější jsou pro naši kůži první letní paprsky a silnější sluníčko na dovolené u moře. Sluneční alergie se také často označuje jako solární ekzém nebo polymorfní světelná erupce. Vzniká neznámým alergenem vlivem UV záření. Sluneční alergie se objevuje do několika hodin po pobytu na sluníčku, typicky na krku, dekoltu a rukou.
Jak se sluneční alergie projevuje?
- svědivé až bolestivé zarudnutí kůže
- jemné tečky podobné kopřivce
- červené pupínky
- mokvavé pupínky slévající se do větších map
PREVENCE SLUNEČNÍ ALERGIE: Sluneční alergii je možné předejít pozvolným navyšováním délky pobytu na sluníčku. Základ prevence tvoří především kvalitní opalovací přípravek s vysokým UV faktorem. Zvýšené opatrnosti by měli dbát rodiče a mazat nepouštět děti na sluníčko bez pokrývky hlavy, slunečních brýlý a krému s vysokým UV faktorem. Pomoci může také užívání beta-karotenu, lykopenu a vitamínů E a C či otužování pomocí UV lampy pod dohledem lékaře.
Pokud se alergie i přes preventivní opatření objeví, zklidněte ji volně prodejným antihistaminikem například tabletách Claritine či ve formě sirupu Zyrtec a postižená místa co nejvíce před sluníčkem chraňte.
15. Alergie na sperma
Projevy alergie na sperma bývají často mylně přisuzovány zánětu pochvy. Alergie na sperma se při pohlavním styku bez použití ochrany může objevit do pár minut.
Nejste na svého partnera náhodou občas alergická i bez alergie? 🙂
Alergenem je bílkovina, kterou obsahuje každý mužský ejakulát a změna partnera tedy alergii většinou neřeší, pomoci může jedině lékař. Kromě nepříjemných pocitů sebou alergie na sperma nese i riziko problémového otěhotnění.
Alergie na sperma se dělí na dvě skupiny – histaminovou alergii a tvorbu protilátek proti spermiím partnera. Ta druhá je častým důvodem neplodnosti a alergická reakce zpravidla ani neobjeví.
Jak se projevuje alergie na sperma?
- pálení a svědění během nebo po pohlavním styku
- zčervenání a zduření rodidel
- bolesti v podbřišku
- zvracení
- průjem
- anafylaktický šok a oběhové selhání
- problémy s otěhotněním
Při histaminové alergii na sperma se při pohlavním styku doporučuje používat prezervativ, přecitlivělost je možné tlumit léky. Pokud se po použití kondomu příznaky neprojeví, alergie je zpravidla potvrzena a měla byste navštívit alergologa.
Druhý typ, poruchu buněčné imunity, řeší imunolog. Při léčbě se doporučuje také styk s kondomem a kortikoidní léky. Histaminová alergie se vzácně objeví u 1 ženy z 200, zatímco porucha buněčné imunity se vyskytuje až u poloviny párů, které mají problémy s početím. Řešením je často až asistovaná reprodukce.
16. Alergie na roztoče
Alergii na roztoče potvrdí alergologické vyšetření. Hlavní bod účinné léčby spočívá v odstranění alergenu. Nejvíce roztočů máme schovaných v posteli a celou noc mezi nimi máme doslova zabořený nos.
Tyhle „roztomilá zvířátka“ máte v posteli i vy
Alergie na roztoče se může projevit:
- zánětem spojivek – pálením a slzením očí
- vodnatou rýmou, pálením v nose, pocit ucpaného nosu, kýchání
- ekzémem, zarudlými, svědivými ložisky kůže na tvářích, pokožce hlavy a loketních jamkách
- průduškovým astma (hvízdavé dýchání, pocit dušnosti, kašel či noční a ponámahové dechové obtíže)
- spánkovými potížemi a pocitem únavy
PREVENCE ALERGIE NA ROZTOČE: Nejefektivnější je zabránit pronikání alergenů protiroztočovými povlaky z hustě tkaných mikrovláken. Roztoči si nedělají starosti s tím, jestli máte peřiny z peří či dutých vláken. Rozdíl je jen v tom, že dutá vlákna můžete strčit do pračky.
Při alergiích na roztoče častěji a důkladněji uklízejte, pořiďte si kvalitní vysavač s dobrým filtračním systémem a při úklidu se snažte co nejméně vířit prach (místo smetáku vysávejte nebo uklízejte na mokro). Roztoči se rádi zdržují také v čalouněném nábytku a dalších bytových textiliích (polštáře a závěsy), které je vhodné ošetřovat například spreji proti parazitům a často vysávat a prát. Užitečná může být i čistička vzduchu.
VIDEO: Alergie na roztoče zblízka.
17. Alergie na prach
Alergikům na prach ve skutečnosti vadí spíše to, co se do prachu přimíchá. Jeden gram prachu může obsahovat až 250 000 roztočích hovínek, pylová zrnka, spory plísní a alergeny domácích zvířat.
Jak se alergie na prach projevuje?
- kýchání
- zánět dýchacího ústrojí
- zarudnutí očí
- svědění a slzení očí
- svědění po celém těle
PREVENCE PRACHOVÉ ALERGIE: Podobně jako u alergie na roztoče, pomůže úklid. Prach se snažte vířit a vysávat vysavačem s kvalitním vzduchotěsným filtrem. Snižte množství domácích doplňků, ve kterých se prach drží (deky, přehozy, předložky, koberce), pořiďte si protiroztočové povlečení a sprej, protipylové sítě do oken a odvlhčovač vzduchu.
Při úklidu si nasaďte ochrannou filtrační polomasku a preventivně inhalujte minerální vody.
18. Alergie na včelí, osí a hmyzí bodnutí obecně
Běžnou reakcí na bodnutí hmyzem je otok v místě vpichu, zčervenalá kůže a svědění. Na jed, který se nám do rány dostane jsou však mnozí přecitlivělí a jejich tělo reaguje přehnaně a objeví se anafylaktický šok.
Z mírumilovné včelky se pro alergika může stát smrtonosná zbraň
Příznaky alergie na hmyzí bodnutí:
- svědění na kůži, otoky
- rýma, kýchání, pocit překážky v hrdle, potíže s dechem
- nevolnost, zvracení, bolesti břicha, průjem
- nepravidelný srdeční rytmus a bušení srdce
- ledvinová kolika
- celkové příznaky mohou ohrozit život – nevolnost, slabost, zhroucení až nevědomí, dušnost, otoky, zvracení, průjem, zrychlený dech a tep, studený pot
TIP: Při alergické reakci na hmyzí bodnutí okamžitě volejte záchrannou službu. Kontrola lékařem je nutná vždy, i když alergik tvrdí, že už mu je lépe.
Je důležité vědět, na který hmyz je člověk alergický. Nejvážnější reakce bývají na vosy, včely, sršni a ohniví mravenci.
19. Alergie na zvířata (zejména na kočky a psy)
Alergické reakce a zhoršení astma může způsobit i váš domácí mazlíček – lépe řečeno bílkoviny obsažené v jejich kůži, slinách a moči. Kožní alergeny jsou zcela nezávislé na délce srsti nebo intenzitě línání.
V srsti se však hromadí také další venkovní alergeny jako pyl a spory plísní. Příznaky alergie se projeví při kontaktu se zvířetem, krátce i dlouhou dobu po kvůli zvířecím částečkám, které zůstávají ve vzduchu, na nábytku i oblečení
Projevem alergie na zvířata může být:
- kýchání
- svědění a slzení očí
- rýma a ucpaný nos
- svědění kůže
- kopřivka
- astma (sípání, obtížné dýchání, ztuhlost hrudníku)
Poslat domácího mazlíčka z domu kvůli alergii není vždy nutné, prohlídka u alergologa a snížení kontaktu s alergeny však ano
PREVENCE ALERGIE NA ZVÍŘATA: Pokud jste na zvířata alergičtí, neobjímejte je, ani nelíbejte a nepouštějte je do ložnice. Nechte si speciální službou pravidelně a důkladně vyčistit byt, vysávejte vysavačem s kvalitním filtrem, odstraňte koberce a čalounění. Dalším krokem pak může být léčba antihistaminiky či vakcinace. Pokud nepomůže ani to, váš mazlíček bude muset bydlet někde jinde.
20. Alergie na vodu
Příčinou vodní alergie bývají nejčastěji řasy nebo sinice. Mezi vodní alergie patří také cerkáriová dermatitida, neboli “svědění plavců”. Alergii zde zůsobují larvy motolic (cerkárie), kteří běžně parazitují na vodních ptácích, rybách nebo mlžích. V lidské kůži se nemohou dále vyvíjet a brzy hynou.
S cerkáriovou dermatitidou většinou k lékaři nemusíte, je spíš nepříjemná než nebezpečná. Objevit se může minuty i dny po koupání v zamořené vodě.
Projevy cerkáriové dermatitidy:
- kůže svědí, štípe nebo pálí
- během 12 hodin se objeví zarudlé pupínky, které se mohou vyvinout v puchýřky
Neriskujte infekci a postižená místa si neškrábejte. Od svědění mohou ulevit studené obklady, kortikosteroidní masti, koupel v jedlé sodě, na postižená místa nanést pastu z jedlé sody a vody, protisvědivé masti a vody nebo ovesná koupel.
Prevencí je nebrouzdat rizikové vody, kde se tyto problémy zejména v blízké době vyskytly, ani v bažinatých oblastech, kde se vyskytují plži. Po koupání neschněte na sluníčku, okamžitě se osprchujte nebo osušte ručníkem. Nekrmte ptáky tam, kde se lidé koupou a nelákejte možné hostitele cerkáriové dermatitidy.
Cerkárie obývají rybníky, jezera, vody i oceány celého světa – najdeme je zkrátka všude tam, kde jejich hostitele. Nejčastěji v mělké vodě a podél břehů. Tam se jimi obzvlášť snadno nakazí děti, které si zde rády hrají.
Alergie pro nikoho nejsou ničím příjemným
Pokud však léčbu nepodceníte, naučíte se s alergií žít a vyhýbat se alergenům, může se stát malinkým bubáčkem, který jen stojí o vaši pozornost. Sice se vám bude stále držet v patách, a když na něj přizapomenete, kousne vás do zadku.
Už to ale nebude to obrovské rozzuřené monstrum, které při ostření drápů a zubů sní o tom, jak vás rozcupuje na milion kousíčků, a zákeřně zaútočí v ten nejhorší okamžik. A po imunoterapii dá třeba pokoj už na pořád 🙂
Držím palce.