Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní – po čem usnete nejrychleji?

Magazíny o zdravém životním stylu jsou plné článků týkající se zdravého spánku. Všichni tedy dobře víte, že kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je důležitý pro fyzické zdraví i psychickou kondici.

Jistě víte také to, že byste měli spát alespoň 6 hodin denně, aby si vaše tělo dokonale odpočinulo. To vše je hezké, nicméně když spánek noc co noc nepřichází, je těžké se podobnými doporučeními řídit.

Jedná-li se o občasný problém se spánkem, není třeba se hned stresovat. Zdravé tělo se s jednou probdělou nocí hravě vypořádá. Trvají-li ale problémy s usínáním a spánkem delší dobu, je vhodné nespavost řešit.

Některým lidem pomůže osvědčené desatero spánkové hygieny, jindy je potřeba sáhnout po “pomocnících v podobě volně prodejných prášků, kapek či nápojů na spaní. Co z toho je účinnější, rychleji zabere a nebudete se budit omámení?

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

doplňky na spaní - prášky, kapky a nápoje

Doplňky pro zdravý spánek – pro koho jsou vhodné?

Problémy se spánkem nejsou bohužel nijak neobvyklé a lidí, kteří celé noci zírají do stropu nad sebou, přibývá. Není divu, že stejně tak přibývá i nejrůznějších přípravků na spaní, které slibují rychlé usínání i hluboký spánek plný snů. 

Léky na spaní jsou pouze na předpis

V první řadě je třeba rozlišit silné léky na spaní, které lze získat pouze na lékařský předpis. Léky lze doporučit lidem, které dlouhodobě trápí chronická nespavost a jiné vážné poruchy spánku.

Trápí-li vás vážnější problémy se spánkem, vždy navštivte lékaře, který vám pomůže najít ideální řešení a je-li nutné, předepíše i vhodné léky na spaní.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

U léků na spaní vzniká zásadní problém v tom, že jimi navozený “umělý” spánek není stejný jako přirozený spánek. Sice usnete, ale neprobudíte se skutečně odpočatí a zregenerovaní.

Vždy je to ale lepší, než probdít celé noci. U některých léků na spaní navíc hrozí vznik silné závislosti a nebezpečné vedlejší účinky. Vývoj jde samozřejmě kupředu a nové léky jsou stále lepší a účinnější.

léky na spaní
Silné prášky na spaní jsou vhodné pouze v případě vážných poruch spánku.

Volně prodejné prášky a doplňky na spaní

Polykat prášky po hrstech není nikdy ideální. V případě občasných problémů se spánkem je proto vhodnější a zdravější obrátit se na přírodu.

  • Problémy se spánkem může vyřešit úprava režimu a různé bylinné čaje podporující spánek a odpočinek.
  • Další možnost představují speciální přípravky na spánek, které lze zakoupit v lékárnách, v obchodech se zdravou výživou či ve speciálních e-shopech na internetu.

Ve většině případech se jedná o přípravky obsahující různé směsi bylinek a dalších účinných látek prokazatelně podporujících hluboký spánek.

Při výběru může rozhodovat nejen složení vybraného přípravků, které si vždy prostudujte, ale i podoba. Někomu vyhovují klasické tablety, jiný dá přednostu kapkám či nápojům.

čaj na spaní
S lehkými problémy si poradí dobrý čaj obsahují bylinky na spánek.

Prášky na spaní versus kapky a nápoje – co je lepší?

Výhodou přírodních přípravků je fakt, že je lze užívat dlouhodobě týdny i celé měsíce, někdy s menší přestávkou. Účinky přírodních přípravků se však projevují až po delší době pravidelného užívání, nikdy nečekejte zázraky hned první noc.

Pokud by problémy se spánkem přetrvávaly i po 3 až 4 týdnech užívání a dokonce se zhoršovaly, vyhledejte lékaře – specialistu na spánek.

Velký pozor si také dávejte na některé přírodní složky, které sice prospívají spánku, ale zároveň nežádoucím způsobem ovlivňují účinnost některých léků. O třezalce je například všeobecně známo, že snižuje účinek hormonální antikoncepce, antidepresiv apod.

Kromě složení přípravku na spaní si pečlivě vyberte formu. Na výběr nejsou pouze tablety, ale také kapky, čaje a sirupy.

Nejčastější druhy volně prodejných přípravků na spaní:

  • Tablety na spaní představují nejobvyklejší formu přípravků na spánek. Jejich výhodou je pevná, dobře skladovatelná podoba. Lze je užívat kdykoliv a kdekoliv, stačí zapít vodou. Kromě bylinek mohou obsahovat další účinné látky, které podporují spánek. Jejich nevýhodou je polykání často velikých tablet, které je některým lidem prostě nepříjemné. Navozuje to pocit nemoci.
  • Prášky na spaní – nejobvyklejší forma, obsahují bylinky, ale i další účinné látky
  • Bylinné čaje na spaní – obsahují pouze bylinky a ne každý má rád hořkou chuť bylin. Navíc se na noc nedoporučují sladit, protože cukry jsou stimulanty mozku a částečně mohou za problémy s usínáním.
  • Sirupy na spaní – jejich výhodou je příjemná, sladší chuť, ideální pro děti
  • Kapky na spaní – snadno se užívají
  • Čaje na spaní jsou často tím prvním, po čem lidé sahají. Obsahují pouze bylinky a jejich směsi a už samotné pití čaje před spánkem přináší pocit uvolnění a odpočinku. Ne však každý má ale rád hořkou chuť léčivých bylinek. Navíc je nelze užívat, kdekoliv si vzpomenete. Musí se připravovat čerstvé a pít teplé.
  • Kapky a sirupy na spaní jsou ideální zejména pro děti, které mají problémy s příjmem tabletek a bylinné čaje jim zcela určitě chutnat nebudou. Kapky se snadno aplikují a sirupy zase mívají sladší chuť. Oboje lze užívat extra nebo přidat do vody či čaje. Kapky lze navíc využít i do koupele.
  • Nápoje na spaní jsou moderní formou přípravků na spaní. V podstatě se jedná o opak energetických nápojů a dokonce se prodávají ve stejných plechovkách. Stačí mít tu správnou plechovku po ruce a vypít ji cca 30 minut před spánkem. Nápoje nevyžadují žádnou speciální přípravu, byť by se jednalo pouze o ohřev vody. I to totiž někdy může být problém. Oproti tabletám se zase lépe vstřebávají, a tudíž rychleji působí. 
Co je horší než zvonící budík? Probudit se mnohem dříve, než zazvoní..

Nápoje, kapky a prášky na spaní – časté složení

Hledáte-li vhodný přípravek na spaní, určitě se zaměřte na složení. Někdy může jít o směs bylinek (čaje), častá je kombinace s látkami podporující spánek (tablety, kapky, nápoje na spaní).

Pozor si dávejte na přípravky, které obsahují neznámé nebo jiné látky nepřírodního původu, konzervanty, barviva a jiné chemické látky. Které konkrétní látky v přípravcích na spánek najdete nejčastěji?

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Nejužívanější bylinky na spaní:

  • Meduňka lékařská – tlumí nervozitu, zmírňuje napětí, navozuje lepší náladu a klidný spánek, usnadňuje usínání
  • Mučenka pletní – má sedativní účinky, pomáhá při usínání, prohlubuje spánek
  • Třezalka tečkovaná – má antidepresivní účinky, zbavuje stresu, uklidňuje
  • Heřmánek pravý – prospívá rozbouřeným nervům
  • Kozlík lékařský – má sedativní účinky, pomáhá při úzkosti a depresích, uklidňuje a podporuje rychlé usínání, z kozlíku se připravují valeriánské kapky
  • Chmel otáčivý – potlačuje nervozitu, uklidňuje a pomáhá při nespavosti, má sedativní a relaxační účinky
  • Šanta kočičí – uklidňuje nervy a působí proti poruchám spánku
  • Hluchavka bílá – pomáhá při nervozitě a nespavosti a to i díky příjemné vůni a chuti
  • Levandule lékařská – má utišující a relaxační účinky, uklidňuje a podporuje spánek
  • Šafrán setý – potlačuje nervozitu a podráždění

Nejužívanější hormon na spaní:

  • Melatonin – za normálních okolností si tělo tzv. hormon spánku tvoří samo. Je-li tvorba narušená a tělo ho má málo, následuje špatný spánek.

Vitamíny a minerály podporující spánek:

  • B3, B5 a B6 (pyridoxin) – vitamíny důležité pro správnou funkci nervové soustavy
  • Vitamín C – je důležitý pro tvorbu protistresových hormonů
  • Selen – tlumí stavy úzkosti
  • Hořčík a vápník – vliv na nervovou soustavu, nejvíce účinné jsou společně

Ostatní nutrienty pro lepší spaní:

  • aminokyselina L-tryptofan – má podobné účinky jako třezalka, zvyšuje tvorbu serotoninu důležitého pro přirozené usínání
  • aminokyselina L-theanin – výtažek z listů čajovníků, má relaxační účinky, snižuje stres a navozuje uvolnění během spánku
Tŕezalka tečkovaná
Mezi nejznámější byliny na spaní patří Třezalka tečkovaná

Nejčastější poruchy spánku, se kterými mohou doplňky a nápoje pomoct

Přírodní přípravky pomáhají zejména při lehčích problémech s usínáním a spánkem, které nejčastěji způsobuje nadměrný stres.

Jedná se například o náročnější životní období, kdy se připravujete na důležité zkoušky, potýkáte se s větším stresem v osobní či pracovní rovině. Nebo se vám prostě usíná hůře než obvykle. 

Někteří lidé nedokáží jednoduše vypnout a usnout z čistou hlavou. V hlavě si neustále dokola přehrávají celé dny, zvláště ty nevydařené, a připravují se na dny následující. To klidnému spánku zrovna neprospívá.

Spánku neprospívá ani nadměrný hluk v okolí jako nahlas hrající televize, hudba, zvuky z venku, ale i pouhý tikot hodin, či známé chrápání partnerů, rodičů a dětí.

Přírodní přípravky pomohou zklidnit zjistřené nervy, zmírnit úzkost napětí a vyčistit hlavu od denních starostí. Díky tomu snáze usnete. Nebojte se rovněž nakoupit pomůcky v podobě špuntů do uších či tmavých klapek na oči.

Možné příčiny špatného spánku:

  • přejídání se večer
  • přílišná konzumace kofeinových nápojů v pozdních hodinách (např. káva, černý čaj, energetické nápoje apod.)
  • velké množství alkoholu před spaním
  • málo pravidelné fyzické aktivity
  • stres, deprese
  • špatné podmínky při spánku (např. nekvalitní matrace, přetopená místnost, nevyhovující osvětlení apod.)
  • věk
  • návyky na léky na spaní a jejich vysazení

Vedle krátkodobých problémů mohou kvalitnímu spánku bránit různé poruchy. Jedná se například o chronickou nespavost (insomnie), nadměrnou ospalost (hypersomnie), narkolepsii, spánkovou apnou, syndrom neklidných nohou, pásmovou nemoc a další.

nespavost
Více informací o spánkových poruchách se dočtete v našem článku Poruchy spánku – 5 krutých ničitelů odpočinku.

Často kladené otázky o nápojích na spaní

Pro koho jsou nápoje na spaní vhodné?

Nápoj na spaní je ideální pro všechny osoby, které trápí občasné potíže s usnutím, pro lidi v náročném stresovém životním období, pro sportovce a fyzicky aktivní osoby, které potřebují mít dostatek energie každý den pro lepší sportovní výkony, studenty, kteří se potřebují učit a odpočívat.

V čem je lepší nápoj na spaní než obvyklé tablety?

Užívání tablet může být pro některé lidí nepříjemné. Nápoj je uživatelsky příjemnější a chutnější. Kromě toho se lépe a rychleji vstřebává, a tudíž lépe účinkuje. Doporučeno je nápoj vypít 30 minut před spánkem.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Nápoje pro klidný spánek mohou obsahovat výtažky z chmele. Je v nápoji cítit a neobsahuje nápoj alkohol?

Chmel nutně neznamená přítomnost alkoholu či typickou chuť piva. Nápoje jsou samozřejmě nealkoholické a chmel není nijak cítit a poznat.

Energetické nápoje energie dodávají. Funguje nápoj na spaní opačně tak, že energii ubírá?

Nápoje na spaní obsahují bylinky podporující klidné nervy a hluboký spánek. Nejedná se o žádné sedativum. Nápoj plný bylinek v kombinaci s čistou vody vás uvolní, uklidní nervy a umožní vám tak usnout bez myšlenek na starosti.

Slůvko na dobrou noc

Usnout okamžitě a probudit se ráno odpočatí a plni energie je snem mnoha lidí. Není mým cílem vnucovat vám tablety nebo nápoje na spaní, ale pomoci najít řešení, které by vám pomohlo tohoto krásného snu dosáhnout.

Možná vám sedne hned první přípravek na spaní, po kterém sáhnete, možná  jich budete muset vyzkoušet více. Za kvalitní spánek to stojí. Doporučuji si nejen prostudovat složení u vybraných výrobků, ale i přečíst co nejvíce recenzi.

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..