Léky na posílení imunity – kdy je předepíší?

Pokud nás jednou či dvakrát do roka potrápí rýma s kašlem nebo nás na pár dní porazí chřipka, nejedná se o žádný velký problém. Zdravý organismus si s nemocemi během pár dní poradí sám. Pokud se však nachlazení a chřipky opakují vícekrát do roka a s těžším průběhem, na vině je se největší pravděpodobností oslabená imunita.

K posílení oslabené imunity obvykle postačí babské rady jako zdravá výživa bohatá na vitamíny a minerály, zvýšení pitného režimu, pravidelné sportovní aktivity, otužování a saunování. Co ale dělat, když se léčba jinak běžných nemocí táhne a vám je čím dál hůř? Závažnější poruchy imunitního systému již vyžadují odbornou léčbu a odpovídající léky na imunitu na předpis.

imunolog

Veškeré poruchy imunitního systému zjistí na imunologii

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

POZOR, RECENZE! Seřadila jsem 5 nejsilnějších doplňků pro podporu slabé imunity. Každý jsem sama vyzkoušela a ohodnotila. 

Léky na posílení imunity na předpis

Primární imunodeficience nelze vyléčit. Pomocí léčby a vhodných léků na podporu imunity lze zmírnit jejich průběh a dopad na běžný život. Pacientovi jsou pravidelně podávány tzv. imunoglobuliny, protilátky vyráběné z lidské plazmy zdravých jedinců. Nutné je vyhýbat se místům se zvýšeným výskytem infekcí. U sekundárních poruch imunity úspěch slaví tzv. imunomodulátory.

Oba typy léků na imunitu pro děti i dospělé předepisují lékaři nebo je aplikují při pravidelných kontrolách. Zakoupit je v lékárně bez předpisu není možné. V obou případech mají vliv na celkový zdravotní stav běžně dostupné doplňky na posílení oslabené imunity a samozřejmě dodržování zásad zdravého životního stylu.

blendea zelené superpotraviny

Pokud potřebujete posílit imunitu a očistit organismus od škodlivých látek, vyzkoušejte oblíbenou Blendeu SUPERGREENS 

Co jsou imunoglobuliny a jak léčí poruchy imunity?

Imunoglobuliny jsou bílkoviny, které si  za normálních podmínek organismus vytváří sám v momentě, kdy do něj pronikne cizí látka (antigen). Může jít o bakterie, viry, parazity, ale i vlastní poškozené buňky. Vzniklé protilátky cizí látku zneškodní.

Lidem, kteří si imunoglobuliny nejsou schopni samy vytvářet, se proto podávají zevně. Může se jednat o komplektní spektrum protilátek nebo o specifické imunoglobuliny proti určitému onemocnění (např. proti tetanu, proti žloutence typu B, proti vzteklině, proti hadímu uštknutí a další). Uplatnění tedy nachází nejen při léčbě primárních poruch imunitního systému.

Co jsou imunomodulátory a kdy se používají?

Při zjištění sekundárních poruch imunity jsou velmi účinné bakteriální lyzáty neboli imunomodulátory, což jsou speciální léky na imunitu. Jedná se směsi různými způsoby oslabených mikrobů, které nemohou nikoho nakazit, ale úspěšně stimulují a zvyšují přirozenou obranyschopnost organismu.

Tělo je totiž vnímá jako mírný kontakt s infekcí. Nabuzený imunitní systém se díky nim dokáže lépe vypořádat s chřipkovými epidemiemi nebo v případě dětí častými školními nákazami.

TIP NA ČLÁNEK:

9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

Nejlepším věkem po podávání imunomodulátorů je období mezi třetím a šestým rokem, kdy se dětský imunitní systém vyvíjí. Léčba imunomodulátory však není neobvyklá ani u adolescentů a dospělých, u nichž byl zjištěn silně oslabený imunitní systém.

Imunomodulátory se neužívají trvale. Obvykle se užívá jedna tableta denně po dobu 28 dní, následuje měsíční pauza a pak se 28denní kůra zopakuje ještě jednou. U těžších případů se kůra opakuje dvě až tři sezóny po sobě. Pokud se porucha imunity projeví znovu, léčbu lze opakovat.

léky na imunitu

V životě nastanou situace, kdy nemá smysl léky zatracovat, ale užívat

Co je to imunodeficence?

Zdravý imunitní systém je velmi důležitý. Pokud funguje správně, dokáže rozpoznat cizí buňky od vlastních a zničit je. Imunodeficience představuje vážnější poruchy imunity, které vedou ke snížení přirozené obranyschopnosti organismu. Organismus se nedokáže bránit, trpí zvýšenou náchylností k infekcím a častěji se u něj vyskytují alergická a autoimunitní onemocnění. 

Imunodeficienci dělíme podle vzniku na primární a sekundární.

Primární imunodeficience

Tyto poruchy jsou naštěstí velmi vzácné. V 70 % případů se jedná o tzv. protilátkovou deficienci, která spočívá ve snížené tvorbě aktivních protilátek. Organismus jich nemá dost, aby se dokázal bránit proti útoku cizích mikroorganismů. Mezi primární poruchy imunity patří také snížená vnímavost vůči infektům, kdy na cizí buňky nedokáže organismus správně reagovat, a ty se tak snadno množí.

ČTĚTE TAKÉ: Běžné potraviny pro dlouhodobé posílení imunity.

Sekundární imunodeficience

Do této skupiny patří poruchy imunity získané během života. Jsou mnohem častější a jednou z nejznámějších a nejnebezpečnějších je AIDS. Patří sem také anorexie, nefrotický syndrom či cukrovka.

Na rozdíl od primárních poruch imunity můžeme v tomto případě hovořit o jakési prevenci. Získání a průběh sekundární imunodeficience je možné ovlivnit. Mezi preventivní opatření patří například bezpečný pohlavní styk, zdravá a dostatečná výživa, pravidelná fyzická aktivita apod.

potraviny pro podporu imunity

Mezi základní preventivní opatření proti imunitním chorobám patří zdravá strava bohatá na všechny živiny

PROČ LIDÉ TRPÍ AUTOIMUNITNÍMI NEMOCEMI? Při autoimunitních onemocnění imunitní systém selhává a bojuje proti vlastním buňkám, které napadá a ničí. Žádný lék na imunitu zatím nedokázal autoimunitní onemocnění úplně vyléčit.

Existující způsoby léčby a léky na posílení imunity dokáží pouze ztlumit zánět a zmírnit průběh onemocnění. Příčiny nejsou stále jasné a vliv na vznik mají jak dědičné vlohy, prostředí, tak i další přidružené choroby. Jedinou nemocí, kde je příčina známá a nemoc lze vcelku dobře léčit je celiakie.

Příznaky imunodeficience

Příznaky poruch imunitního systém se mohou v závislosti na jejich závažnosti projevit v jakémkoliv věku. Příznaky u těžkých imunodeficiencí se ve většině případech projevují krátce po narození, kdy dětský organismus přestávají chránit protilátky z mateřského mléka. Zdravý organismus by si začal vytvářet vlastní protilátky. Ne však v tomto případě.

U narozených miminek se imunodeficience může projevit hnisavým odhojováním pupečníku a infekcemi nejrůznějšího druhu (např. zánět středního ucha, zápal plic, zánět bradavkovitého výběžku na mozku a další. Nejen z toho důvodu se v těhotenství provádí řada důležitých vyšetření (vyšetření plodové vody), které poruchy imunity mohou včas odhalit.

ČTĚTE TAKÉ: Silná imunita vyžaduje některé nutriční látky. Zde je 8 hlavních a zdroje v potravinách, které již dobře znáte

snížená imunita u dětí

Vrozené poruchy imunitního systém se projevují krátce po narození

V pozdějším věku se oslabená imunita projevuje častými záněty průdušek, opakovanými záněty močových cest, průjmy apod. Dospělý člověk by měl v případě podezření absolvovat vyšetření na imunologii, kde vyšetřením krevního obrazu a jednotlivých buněk v krvi odhalí případné nedostatky.

Vyšetřují se také bílkoviny v těle a provádí se mnoho imunologických vyšetření, jejímž cílem je zjištění odchylek od normálních hodnot.

VÍTE, ŽE SE IMUNITA STÁLE “UČÍ”? Člověk se neučí s “hotovým” imunitním systém. V prvních měsících dítě chrání protilátky získávané z mateřského mléka. Proto je kojení velmi důležité. Mateřská imunita mizí kolem třetího měsíce, kdy si dětský organismus začíná vytvářet vlastní protilátky. Tento proces je definitivně ukončen mezi 15. a 18. rokem věku dítěte.

Imunita vás chrání celý život. Neoslabte ji. 

O imunitě jsme si řekli tolik, že už bychom všichni měli být zdraví doslova jako rybičky. Pokud nepomáhají známé babské rady, zdravá výživa ani silné přípravky na posílení imunitního systému, navštivte raději lékaře. V případě odhalení poruch imunity vám naordinuje léčbu, která vás problému zbaví jednou pro vždy. Někdy jsou prostě léky na oslabenou imunitu lepší než domácí léčba.

DÁLE ČTĚTE: Hlíva ústřičná jako chutná a všestranná houba pro podporu imunity. 

5/5 - (2 votes)

2 Komentáře

  1. Regina Tomašova 16.9.2020
    • Lukáš Chládek 17.9.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..